wema-sepetu-yellow

Wema Sepetu’s reason for not marrying Diamond as she talks of another miscarriage

Tanzanian actress-cum-socialite Wema Sepetu has for the first time spoken out after suffering a second miscarriage.

The former miss Tanzanian lost her two-month-old pregnancy barely three months ago and she has been trying to come to terms with the loss. That explains why she has been on and off the social scene. In an interview with Ijumaa Wikendi, Wema revealed that she has been trying to get a child since the age of 23 but she has been unlucky.

“I have struggled so much. I don’t have the words. I have fasted several times and woken up dead in the night to keep vigil and pray,” Wema said.

Wema’s love for kids is out of this world and she is planning to open shops that will deal with children’s stuff only.

“Because I love children and I’m yet to get one, I intend to open two big shops to sell kids clothes which will be named Little Sweetheart and I’m at the final stages,” she added.

Early this photos of Diamond Platnumz and Wema getting cozy went viral leaving many speculating that they were back together, but she has rubbished the claims.

“Hakuna lolote ila ni mshkaji wangu ambaye si unajua tumezoeana sana (Thre’s nothing serious between us, we’re just good friends).

Diamond-and-Wema-Sepetu

Rumors have been going round that Wema Sepetu has become a regular visitor at Diamond Platnumz’ Madale home and so is the singer at her place, but she set the record straight. The award-winning actress revealed that she has been at Diamond’s home once and it was during a pool party.

“Nasibu hajawahi kukanyaga kwangu ila mimi ndiye niliwahi kwenda Madale mara moja tu. Alinialika, kulikuwa na swimming part (pati ya kuogelea), ndiyo siku hiyo tu.”

Wema Sepetu and Diamond Platnumz

Wema also opened up about her feelings for Tanzanian crooner and she revealed that she can not marry him no matter what. Sepetu said that she has been in a relationship with Diamond and she knows him very well, hence he can’t change his behavior in case they were to get married.

 

“Yaani Diamond, hata aache kila kitu akaniambia sasa Wema nataka kukuoa sitakubali kabisa. Ilikuwa zamani, lakini siyo sasa kwa sababu Nasibu nimekaa naye miaka miwili. Najua alivyo na hatanisumbua sana kwa sababu mimi nilimwacha CK kwa ajili yake, matokeo yake akatoka na Meninah (msanii wa Bongo Fleva) na meseji nilizibamba. Kwa hiyo hata kwenye ndoa hawezi kubadilika.”

Photo Credits:

Read More:

[fbcomments data-width="100%"]