Nyota Ndogo with her hubby

Nyota Ndogo responds to bold fan who wants to become her co-wife

Leave Mwanaisha Abdalla’s hubby alone. Huh? Who is that? That is Nyota Ndogo’s official government name. The singer has had to fend off one particularly bold admirer of her mzungu man.

And I really can’t blame the female admirer as I remember all the messages she posted on her social media a few months ago that cried and begged for her hubby to come back to her.

Fortunately for her, Henning Nielsen forgave her and the two are on good terms although the man is still in Europe because of Covid-19 issues.

Nyota Ndogo boasts about her great relationship with husbands ex wife

But that hasn’t stopped one of Nyota’s followers from trying to test the waters as to whether she could become a co-wife-Amber Ray style, after hearing that her hubby is looking to marry a 2nd wife.

Nyota Ndogo shared the message from the fan on her Instagram. The message read;

”Nimeolewa na ni Mama Watoto wawili. Nampenda sana Mume wangu na nitakua Muongo nikisema hanitimizii haja zangu kama Mke wake…Mume wangu ana mpango wakuongeza Mke wa Pili.. Lengo la kukuandikia waraka huu ni kukwambia kwamba mimi ni shabiki wako mkubwa tangu kitambo na nimekua nikikufuatilia kwa mda mrefu; hadi niliona kwamba uliwachana na mumeo Mzungu. So Ningependekeza Mume wangu akija kuniambia kuhusu swala la kuoa mke wa pili basi nikupendekeze wewe uolewe na Mume wangu tuishi pamoja na tumpende Mume wetu…
Naomba nijibu hili Ombi langu maana mda wowote Mume wangu huenda akaja kuniambia kuhusu hili swala…”

Nyota Ndogo with her hubby
Nyota Ndogo with her hubby

However, Nyota Ndogo turned her request down by replying;

”NIMEMJIBU HAIWEZEKANI… BUT MIMI SIJAACHWA MIMI BADO NIMEOLEWA NA HAYA KAMA NINGEKUA SIJAOLEWA HAPANA BWANA. ”

Nyota Ndogo screenshot

Click here for more stories

Photo Credits:

Read More:

[fbcomments data-width="100%"]