Maina Kageni

Do Kenyan men plan when getting kids like women do? Concerned Maina Kageni asks

Today morning, Maina Kageni brought up an interesting topic. The hots asked whether Kenyan men ever factored the cost of child-raising when dating/sleeping with a woman?

He contrasted the question by pointing out that women often get a child after having done a financial evaluation on whether they can take care of it.

Kenyans were divided on the topic with some saying that even if the kid is unplanned to that they would always have a plate full of food. Others countered this sentiment saying that the hunger we witness on our TV screens can be attributed to such cavalier comments.

Read the comments below:

SISI BORA WATOI……TUNASEMANGA MTOI ATAKUJA NA MALI YAKE NA MUNGU HAWEZI KUNYIMA YAKE

Maina we live by grace I have 4 kids my account is zero, ukipata Leo shukuru mungu, ya kesho ajuae ni mungu.and we have peace. Imani inaondoa Milima.mungu analea.wengi huku hawajui hesabu.

Wanasema mtoto anakuja na sahani yake na hata nguo hakuji nazo. You have to plan and budget or else utakula shida. This is not 1990.

Mimi nilisema ata nikue billionaire only two kids heri ni invest na hawa wawili na savings wasikule shida mimi nilikula nikihustle.

Maina, I guess people should learn to plan.

Mungu akileta mtoto huleta na Sahanai yake.

Ooliskia waapi? Saa hii Maina mtoto nimuexpensive kuliko gari yako. Na wewe unataka watoto wanne ukona kichwa mzuri? These men need to look for money because children are very expensive.

I budget even for zile mboga nakula ugali nazo every week, so u can imagine bigger things lk watoto. Life isn’t just abt siring kids, there are other things to accomplish na ukizaa bila mpango u’ll drag yourself into absolute poverty

Every coin count, Maina sikupenda kwetu so mtoto akikuja tunalea tu. I have two kids one is 13 the other one is 6 years old na ile pesa iko kwa account in thao moja tu.

People should know giving birth is a 20-year project.

Street family wanalea watoto bila kakitu kwani lazima uwe tajiri.

Every normal human being should sire kid’s that they can be able to give the best life! The problem with some men is the mentality “many kid’s make him a hero” yet he can’t provide, shame!

I have three kids na wakizaliwa sikuwa nimesave pesa. I was only working. Watu husema ati mtoto hukuja na sahani yake I don’t believe a word of this.

They do come na sahani only that the plate is empty you have to feel it every day and it get’s tough.

The moment you found out you are pregnant forget about the man and everyone else and ask your self, “Am I able to raise this kid on my own?” If not well start finding an alternative.

Sio sahani,but Ni bahati tu mtu huwa nayo..just like Jungle birds..hazilimi,hazipandi but sir God na maajabu yake meen.
From now saving muhimu…. Hiyo kidogo to ita okolea.

A kid comes with responsibilities. So it’s either you be more serious with life or you’ll regret having it.

Indeed kulea ni plan, na kuwa creative.

The guy is very smart …so we say kulea mtoto ni plan tu.

Imagine having kids there without proper planning,,Githeri chemsha daily, Most Men after pregnancy normally leave responsibility to their wives, sad reality.

That’s where men go wrong leaving everything to the women.

Very few men do help. Wengi huhepa responsibility zao. 

Watu wa budget please! Hiyo maneno ya mtoto anakuja na sahani yake utashtuka sana. Nowadays kids are picked up by school bus sikama sisi tulikuwa tunatembea mguu.

Nasikianga watu wakisema mtoto huja nasahani yake. Pata bila mpango ndio utajua sahani ni mzazi hutafuta. If anything ata kama anakujanga nayo, inakujanga ikiwa empty. Plus kama io story ni ya ukweli, wenye tunaona kwa t.v wakifa njaa, kwani yao ilienda wapi?

Click here for more stories

Photo Credits:

Read More:

[fbcomments data-width="100%"]