Mother and daughter having a discussion

If you live with your parents, please dive into this conversation of what Kenyan mum’s do if you wake up late

 

This kind of reminds me of the story back in May, of a dude who was sued by his parents after he refused to move out.

30-year-old man Michael Rotondo’s parents claim he would not leave their home, despite the fact that they began giving him notices in February 2018. They also offered $1,100 to help him find his own place, which Rotondo took, but continued living in their home. According to ABC7, he does not contribute to the family’s expenses or chores.

There is a discussion on Twitter by KOT that centres on a topic on parents, and the sarcastic comments they make when their children wake up late.

 What’s the first thing your mother says when you wake up at 10 a.m? There are 15 comments that Kenyan mums say to their children.

Someone shared that he was told, ‘“Siku moja utalala hivi uamke upate tulihama”’. Woii, hides in shame.

black mom meme 3

If the comments KOT are sharing don’t leave you hollering, I don’t know what will:

lellah…Sounds exactly like my mum 😂😂 alafu she adds ‘ata huskii aibu kuamka hii masaa’ 😂😂😂😂
Mutinda 🌕

giphy

brianmutinda_….“Hata babako ashaamka, kwani hii nyumba ni ya nani?”🤣

lellah …Wewe sasa utaolewa kwa nyumba gani?” 😂😂 she always gets me with this 🤔 naamka najipea shughuli 😁

black mom meme 1

Leenah Kitonga…Leteeni governor chai, ameamka

Ms.Moraa Achira….Asubuhi imefika princess

i_wanjiku….Kujeni muone bibi ya mzungu ameamka……

tumblr_inline_ng16t9eXU21qapz7i

Ciru Mansur…Lala mpaka utoke vumbi

Mercy Njeru….She used to say…” Ni ugokirio ni maku”(utaamshwa na yako)….saa hii vile I wake up very early nisipatwe na jam ya Thika Road😣😣😣😣😣

Kamba_Girl….Jua lishachomoka hauezi lala iamue kuchomoka tena!

undefined
Nyo Kon Turkan….”Yani hawa watoto sijui… Sijui. Nyinyi ndo mlifika saa tatu na hata hamtingiki. Sijui mtaishi na nani.. laleni kabisa” Then my dad be like let them be, “wacha walale, waamke mapema ma hakuna mahali wanaenda” then I’ll comfortably poise myself in letter C position to dreamland

Mary Maina ….”Endelea kulala utapata dunia iliisha na ukaachwa pekee yako
RobertDaSilvaJunior…Endelea kulala na wanaume wengine washaenda hustle

Winnie254….Afadhali wewe ..Mimi ni unaamka upate gunia ilibadilika au siku nyingine ilihama..am like seriously mum!??aje sasa

 

Also read more here

Photo Credits:

Read More:

[fbcomments data-width="100%"]