Diamond-Platnumz's with his kids in the past

He will hold the biggest bash for Tiffah and Nillan! Source reveals about Diamond

It seems that Zari’s recent public outburst against her husband has worked wonders on her baby-daddy, Diamond Platnumz.

The two haven’t been seen eye to eye for some time but it seems that that conversation restarted a mutual desire for the two to co-parent.

Zari, Diamond, Mama Diamond, Nillan and Tiffah in the past
Zari, Nillan, Tiffah with Diamond’s family in the past

Recent reports according to sources in Tanzania are stating that Diamond and his family are planning to welcome his two kids with the biggest party ever seen!

Has she forgiven him? Tanasha praises baby daddy Diamond in Mother’s Day message

The two parents have agreed on how they will be co-parenting their kids without any issues and this will culminate in Diamond seeing his kids for the first time in 2 years;

Sasa hivi wapo kwenye hatua nzuri sana tofauti na ile ya zamani. Mondi anazungumza na Zari, anawapa watoto simu mara kwa mara na kubwa ndiyo hilo, atawaleta Bongo soon mara tu baada ya janga la Corona kupita.

Zari, Diamond with their two kids in the past
Zari, Diamond with their two kids in the past

This was revealed by a source close to Diamond Platnumz and his family. The informer revealed that Mama Dangote is quite excited to finally see Tiffah and Nillan after so long!

Wewe si unajua Mondi tena matashtiti yake, watoto hawa hajawaona live muda mrefu; yaani itakuwa furaha na sherehe kubwa sana siku hiyo.Vyombo vyake vya habari (Wasafi Media) vitarusha tukio hilo, lakini kama hiyo haitoshi; bado media nyingine zitarusha tukio hilo ambalo lina maana kubwa kwa Mondi ambaye amewamisi na kutuhumiwa kuwatelekeza watoto wake, hivyo itakuwa ni bonge la sherehe.

Zari, Diamond with their two kids in the past
Zari and her baby-daddy with their two kids in the past

The reason Diamond hasn’t yet met his kids according to the source was the Covid-19 pandemic that has swept the world. The source went on to add saying;

“Mungu tu asaidie maana walipanga iwe baada ya Ramadhani na kama unavyojua Ramadhani inaisha wiki ijayo, hivyo itabaki kizuizi tu cha Corona na mambo yakiwa safi, basi watoto wanakuja.”

Click here for more stories

Photo Credits:

Read More:

[fbcomments data-width="100%"]